Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Quadratically cubic Burgers equation as exactly solvable model of mathematical physics
Blekinge Tekniska Högskola, Fakulteten för teknikvetenskaper, Institutionen för maskinteknik.
Blekinge Tekniska Högskola, Fakulteten för teknikvetenskaper, Institutionen för maskinteknik.ORCID-id: 0000-0001-8739-4492
2015 (Engelska)Ingår i: Doklady. Mathematics, ISSN 1064-5624, E-ISSN 1531-8362, Vol. 91, nr 2, s. 232-235Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2015. Vol. 91, nr 2, s. 232-235
Nationell ämneskategori
Matematik Annan fysik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:bth-725DOI: 10.1134/S1064562415020337ISI: 000354207500028Scopus ID: 2-s2.0-84929074814OAI: oai:DiVA.org:bth-725DiVA, id: diva2:815570
Tillgänglig från: 2015-06-01 Skapad: 2015-05-28 Senast uppdaterad: 2017-12-04Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Rudenko, OlegHedberg, Claes

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Rudenko, OlegHedberg, Claes
Av organisationen
Institutionen för maskinteknik
I samma tidskrift
Doklady. Mathematics
MatematikAnnan fysik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 166 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf