Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Symplectic quantam cells and Wigner and Husimi functions
Ansvarig organisation
2005 (Engelska)Ingår i: Bulletin des Sciences Mathématiques, ISSN 0007-4497, E-ISSN 1952-4773, Vol. 129, nr 3, s. 211-226Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We propose a definition of quantum cells which is invariant under symplectic transformations. We use this notion to the study of positivity properties of the Wigner and Husimi functions, which allows us to precise and to improve known results. © 2004 Elsevier SAS. Tous droits réservés.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Elsevier , 2005. Vol. 129, nr 3, s. 211-226
Nyckelord [en]
Quantum cell, symplectique capacity, Wigner, Husimi
Nationell ämneskategori
Geometri
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:bth-8365DOI: 10.1016/j.bulsci.2004.06.003Lokalt ID: oai:bth.se:forskinfo5A43E91F47AE52A8C12574FF005527DDOAI: oai:DiVA.org:bth-8365DiVA, id: diva2:836075
Tillgänglig från: 2012-09-18 Skapad: 2008-11-12 Senast uppdaterad: 2017-12-04Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext
I samma tidskrift
Bulletin des Sciences Mathématiques
Geometri

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 128 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf