Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
The Maslov Index of Periodic Hamiltonian Orbits
Ansvarig organisation
2003 (Engelska)Ingår i: Journal of Physics A: Mathematical and General, ISSN 0305-4470, E-ISSN 1361-6447, Vol. 36, nr 48, s. 615-622Artikel i tidskrift (Refereegranskat) PublishedAlternativ titel
Maslov indexet av periodiska banor (Svenska)
Abstract [en]

we study the Maslov index of the monodromy matrix of periodic Hamiltonian orbit, extending substantially results of other authors

Abstract [sv]

Vi undesöker maslov indexet av monodromimatrisen av periodiska Hamiltonska banor

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Bristol: IOP , 2003. Vol. 36, nr 48, s. 615-622
Nyckelord [en]
Maslov index, monodromy, Hamiltonian
Nationell ämneskategori
Geometri
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:bth-9915Lokalt ID: oai:bth.se:forskinfo70195B5C159ADD09C1256E290075C644OAI: oai:DiVA.org:bth-9915DiVA, id: diva2:837899
Tillgänglig från: 2012-09-18 Skapad: 2004-01-28 Senast uppdaterad: 2017-12-04Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

I samma tidskrift
Journal of Physics A: Mathematical and General
Geometri

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 127 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf