Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Generalization of Euler´s Equations
Ansvarig organisation
2009 (Engelska)Ingår i: Quarterly of Applied Mathematics, ISSN 0033-569X , Vol. 67, nr 2, s. 327-341Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

A wide class of linear ordinary differential equations reducible to algebraic equations is studied. The method for solving all these equations is given. The new class depends essentially on two arbitrary functions and contains the constant coefficient equations and Euler's equations as particular cases.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Univ Press Inc. , 2009. Vol. 67, nr 2, s. 327-341
Nyckelord [en]
Equations reducible to algebraic equations, symmetries, solution method, Euler's equations
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:bth-7934ISI: 000268867000007Lokalt ID: oai:bth.se:forskinfo7EDA035FD43F5097C125766A004D6257OAI: oai:DiVA.org:bth-7934DiVA, id: diva2:835611
Tillgänglig från: 2012-09-18 Skapad: 2009-11-10 Senast uppdaterad: 2015-06-30Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 44 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf