Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Conservation laws for the Maxwell-Dirac equations with dual Ohm's law
Blekinge Tekniska Högskola, Sektionen för teknik, Avdelningen för matematik och naturvetenskap.
Blekinge Tekniska Högskola, Sektionen för teknik, Avdelningen för matematik och naturvetenskap.
Ansvarig organisation
2007 (Engelska)Ingår i: Journal of Mathematical Physics, ISSN 0022-2488, E-ISSN 1089-7658, Vol. 48, nr 5Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Using a general theorem on conservation laws for arbitrary differential equations proved by Ibragimov [J. Math. Anal. Appl. 333, 311-320 (2007)], we have derived conservation laws for Dirac's symmetrized Maxwell-Lorentz equations under the assumption that both the electric and magnetic charges obey linear conductivity laws (dual Ohm's law). We find that this linear system allows for conservation laws which are nonlocal in time. (c) 2007 American Institute of Physics.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
MELVILLE: AMER INST PHYSICS , 2007. Vol. 48, nr 5
Nyckelord [en]
conservation laws, Maxwell equations, differential equations, electric charge
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:bth-8198DOI: 10.1063/1.2735822ISI: 000246892400060Lokalt ID: oai:bth.se:forskinfo44B2490363645CDDC12575B00020D269OAI: oai:DiVA.org:bth-8198DiVA, id: diva2:835887
Tillgänglig från: 2012-09-18 Skapad: 2009-05-08 Senast uppdaterad: 2017-12-04Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Ibragimov, Nail H.Khamitova, Raisa

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Ibragimov, Nail H.Khamitova, Raisa
Av organisationen
Avdelningen för matematik och naturvetenskap
I samma tidskrift
Journal of Mathematical Physics
Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 141 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • harvard1
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf