Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Linearization of second-order ordinary differential equations by changing the order
Ansvarig organisation
2007 (Engelska)Ingår i: Archives of ALGA, ISSN 1652-4934, Vol. 4, s. 76-100Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Criteria for second-order ordinary differential equations be linearizable after differentiating or after the Ricatti substitution are given.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Karlskrona, Sweden: ALGA publications, BTH , 2007. Vol. 4, s. 76-100
Nyckelord [en]
Linearization, second-order ordinary differential equations
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:bth-8832Lokalt ID: oai:bth.se:forskinfoC2EE2D56D853310AC12573BF003FF42AOAI: oai:DiVA.org:bth-8832DiVA, id: diva2:836587
Anmärkning
Online: http://www.bth.se/ihn/alga.nsf/attachments/Archives%204_1_pdf/$file/Archives%204 _1.pdfTillgänglig från: 2012-09-18 Skapad: 2007-12-28 Senast uppdaterad: 2015-06-30Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 38 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf